صفحه اول lاطلاعیه ها lمیراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری lاسلام lزبان وادبیات فارسی lایران
اخبار > نمایشگاه خوشنویسی "تجلی خط از هرات تا تهران" در ایران برگزارمی‌شود


  چاپ        ارسال به دوست

نمایشگاه خوشنویسی "تجلی خط از هرات تا تهران" در ایران برگزارمی‌شود

این نمایشگاه با بیش از 100 اثر فاخر خوشنویسی به مدت یک هفته از 14 الی 20 میزان در تهران به روی علاقمندان گشایش خواهد یافت.
 
در همین راستا نشستی با حضور مسئول بخش فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات، مسئول و اعضای انجمن خوشنویسان این ولایت برگزار شد.

 در این نشست در رابطه با آخرین آمادگی ها و هماهنگی های صورت گرفته جهت برگزاری نمایشگاه مشترک " تجلی خط از هرات تا تهران" بحث و تبادل نظر شد.
 
علی اصغر رضایی دستجردی مسئول بخش فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات گفت: بنابر هماهنگی های صورت گرفته با فرهنگسرای هنر معاصر در تهران قرار است تا جمعی از خوشنویسان هرات بالغ بر یکصد اثر خوشنویسی شامل خطوط شکسته نستعلیق و ثلث را برای هنر دوستان و شخصیت های فرهنگی کشور ایران به معرض نمایش بگذارند.
 
آقای رضایی، با بیان اینکه هرات به عنوان پایتخت فرهنگی افغانستان و دروازه ورودی تمدن خراسان بزرگ که معماری اسلامی در کنار خوشنویسی از جمله مجموعه آثار اسلامی یاد می شود از حضور و ظهور هنرمندان و خوشنویسان بزرگی نظیر "ملا عبدالرحیم هروی" از نستعلیق نویسان بزرگ و صاحب نام قرن دهم و یازدهم هجری در دوره جهانگیر شاه گورکانی در هرات یاد نمود که این سبک خوشنویسی از خوشنویسان ایرانی بوده است.
 
وی همچنان از "محمد علی تبریزی هروی" واضع خط نستعلیق در قرن دهم و "میر علی هروی" از نستعلیق نویسان بزرگ این حوزه  در هرات نیز یاد نمود.
 
این فعال برجسته امور فرهنگی همچنان علاوه کرد، تمامی تلاش ما این است تا بتوانیم دوباره این فضا و گذشته تمدنی و فرهنگی که بین دو کشور بوده را احیا نموده  و به بالا رفتن سطح تعاملات فرهنگی  آن کمک بکنیم.
 
به باور وی، در این نمایشگاه هنرمندان  می توانند ضمن تبادل تجربیات و استفاده از کارها و خلاقیت های جدید، در راستای ارتقاء فعالیت های هنری شان یافته های جدیدی رانیز کسب بکنند وزمینه شناخت بیشترهنرمندان و مردم هنر دوست دو کشور از آثار هنری و آشنایی هر چه بیشتر آنان با مشاهیر و شخصیت های به نام این عرصه نیز فراهم خواهد شد.
 
مسئول بخش فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات خاطر نشان ساخت که این نمایشگاه از 14 الی 20 میزان/مهر ماه به مدت یک هفته در تهران برگزار خواهد شد که با حضور  "جناب دکترهاشمی معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات جمهوری اسلامی ایران و جناب عبدالغفور لیوال" سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران" افتتاح خواهد شد.
 
در ضمن حاشیه مراسم افتتاحیه، یک نشست فرهنگی و هنری بین هنرمندان خوشنویس ایرانی و افغانستانی با حضور استاد "امیرخانی " از مشاهیر هنر خوشنویسی ایران نیز برگزار خواهد شد.
 
وی از استقبال سایر هنرمندان خوشنویسی ایرانی از حضور هنرمندان هراتی در این برنامه خبر داده
 
او یاد آوری نمود که در ادامه این سفر تلاش ها جریان دارد تا هنرمندان خوشنویس هراتی سفری به شهر قزوین پایتخت خوشنویسی ایران داشته باشند و از نمایشگاه ها و آثار خوشنویسی هنرمندان بنام ایرانی بازدید بکنند.
 
آقای رضایی با اشاره به جشنواره خوشنویسی دو سالانه که هر دوسال یک بار در ایران برگزار می شود، جشنواره خوشنویسی آیات قرآنی و جشنواره خوشنویسی غدیر، اظهار داشت: در صورت تمایل مسئولین انجمن خوشنویسان هرات ما می توانیم زمینه حضور این هنرمندان را نیز در این جشنواره ها فراهم نماییم تا به معرفی آثارهنری خودشان مبادرت داشته باشند.
 
هفته آینده؛ همزمان با افتتاح این نمایشگاه مشترک خوشنویسی درتهران، شهر هرات نیز شاهد برگزاری مراسم افتتاحیه رسمی مرکز فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران دراین ولایت خواهد بود که به باور فعالین و آگاهان امور فرهنگی و هنری، این حرکت شروع خوبی جهت ارتقاء سطح مبادلات فرهنگی و هنری بین این دو کشور خواهد بود.
 
از سوی دیگر، نیک محمد مستمند غوری رئیس انجمن خوشنویسان هرات اظار نمود که تعداد 8 تن از هنرمندان خوشنویس هرات به نمایندگی از خوشنویسان ولایت هرات در تهران نمایشگاه مشترکی را تحت عنوان "تجلی خط از هرات تا تهران"  برگزار خواهند کرد که آثار فاخری از خوشنویسان دو کشور به نمایش گذاشته خواهد شد.
 
آقای مستمند غوری با ابراز امیدواری از اینکه برگزاری این نمایشگاه بزرگ، خروجی و دست آورد خوبی برای هنرمندان خوشنویس دو کشور خواهد داشت تاکید کرد: این نمایشگاه سرآغاز دیگر فعالیت ها و برنامه های مشترک هنری میان هنرمندان خوشنویس ایران و افغانستان خواهد بود.
 
او که  دو کشور ایران و افغانستان را از دیرزمان دارای پیشینه فرهنگی و هنری و مشترکات زیادی در این عرصه می داند بر این باور است که برگزاری این نمایشگاه زمینه رشد هر چه بیشتر این ارتباطات را فراهم نموده و فرصت مناسبی برای خوشنویسان هراتی خواهد بود تا از حضور مشاهیر عرصه خوشنویسی ایران چون "استاد غلام حسین امیر خانی و استاد کابلی" کسب تجربه نموده و با این دیدار به آرزوی چندین ساله شان دست بیابند.
 
مسئول انجمن خوشنویسان هرات از خطوط عربی، کوفی، نستعلیق شکسته، ثلث و نسخ به عنوان آثار هنری که در این نمایشگاه به معرض دید علاقمندان گذاشته خواهد شد یاد نمود.
 
وی برگزاری نمایشگاه های بیرون مرزی بخصوص در کشوری که مهد هنر، فرهنگ و خوشنویسی است را آرزوی هر هنرمند خوشنویس دانسته آرزو برد تا هراتیان نیز بتوانند زمینه برگزاری نمایشگاه مشترک خوشنویسی هنرمندان دو کشور در هرات را نیز فراهم نمایند.
 
گفتنی است که انجمن خوشنویسان هرات در میزان سال 1374 تاسیس و در سال 1381دوباره آغاز به فعالیت نمود که در این انجمن ده ها استاد خوشنویس تربیت و آموزش داده شده اند و 15 عضو در هیات رئیسه، 5 عضو در شورای عالی  و 100 تن دیگر به عنوان عضو عادی در این انجمن  فعالیت دارند.


١١:٤٤ - 1398/07/10    /    شماره : ٧٣٦٦٣٨    /    تعداد نمایش : ١٦٤


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
صفحه اول lاطلاعیه ها lمیراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری lاسلام lزبان وادبیات فارسی lایران

کلیه حقوق این سایت متعلق است به سازمان فرهنگ و ارتباطات جمهوری اسلامی ایران-All rights reserved by the Culture and Communication Organization of the Islamic Republic of Iran