صفحه اول lاطلاعیه ها lمیراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری lاسلام lزبان وادبیات فارسی lایران
کتابخانه های عمومی

کتابخانه بزرگ هرات

این کتاب‌خانه در سال ۱۳۱۰ خورشیدی توسط اداره مطبوعات شهر هرات با نام کتابخانه هرات پایه‌گذاری شد. در سال ۱۳۴۵ خورشیدی سیستم مدیریتی آن تغییر یافت و از آن تاریخ به بعد با نام کتابخانه عامه هرات فعالیت دارد.

از سال ۱۳۸۳ بدینسو به تعداد ۱۰٬۰۰۰ جلد کتب به زبانهای فارسی، پشتو، انگلیسی، ایتالیایی و ژاپنی از ادارات دولتی و مؤسسات خارجی دریافت نموده‌است، و اکنون این کتابخانه بزرگترین و مدرنترین کتابخانه در سطح افغانستان است که بیش از ۴۰ هزار جلد کتاب در بخش‌های مختلف موجود دارد. ساختمان جدید کتابخانهٔ عامه هرات در سال ۱۳۸۳ با مساحت ۱۲۰۰ متر مربع در دو طبقه ساخته شده‌است.

سیستم کاری

پرسونل این کتابخانه در بخش‌های مختلف این مرکز علمی مصروف فعالیت می‌باشند. سیستم کار این کتابخانه به روش LC بوده و تاکنون بیش از ۱۰ هزار جلد کتب به این روش ثبت گردیده‌است. این کتابخانه شامل بخش‌های زیر است:

بخش توزیع

بخش امانت

بخش افغانستان شناسی

بخش مرجع

بخش نشریات

بخش جذب و افزایش منابع

بخش اهدأ کتاب

بخش نشریات

بخش اینترنت

روزانه از خدمات این مرکز علمی اطلاع‌رسانی در حدود هزار تن از قشرها مختلف جامعه استفاده می‌نمایند که بیشترین مراجعین این کتابخانه را دانشجویان دانشگاه می‌باشند و ۳۵ درصد مراجعین را دختران تشکیل می‌دهند.

ساعت کاری این مرکز همه روزه به استثنای روزهای رخصتی از ساعت ۸ صبح الی ۵:۳۰ عصر بدون می‌باشد.

صفحه اول lاطلاعیه ها lمیراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری lاسلام lزبان وادبیات فارسی lایران

کلیه حقوق این سایت متعلق است به سازمان فرهنگ و ارتباطات جمهوری اسلامی ایران-All rights reserved by the Culture and Communication Organization of the Islamic Republic of Iran