صفحه اول lاطلاعیه ها lمیراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری lاسلام lزبان وادبیات فارسی lایران
میوه های خشکبار هرات
جوز (گردو)

چهار مغر (جوز)

چهار مغز از قديم، سمبول عقلانيت بوده است. زيرا دانه آن در پوششی جداگانه، داخل پوسته آن قرار دارد. درست مثل مغز. روغن گرفته شده از چهار مغز، به غير از آشپزي، به عنوان روغن حامل در دوا سازي، مورد استفاده قرار مي‌گيرد. چهار مغز منبع عالي از انرژِي است که مواد مغذي، مواد معدني و ويتامين‌هاي مفید بسياري در خود دارد. مصرف مداوم چهار مغز به پايين آوردن کلسترول بد و افزايش کلسترول خوب در خون کمک مي‌کند. علاوه بر اينها، چهار مغز منبعي بسيار خوب از ويتامين E و ويتامين‌هاي گروه B  نيز مي‌باشد.

پسته

پسته

درخت پسته اولين بار در ترکيه، ايران و افغانستان يافت شد. در آن زمان، پسته غذاي اشراف بود. در سال هاي بعد، فقط در جشن ها و مهماني ها مصرف مي شد. بعدها در انواع شيريني ها، بستني و حتي به عنوان اشتها آور، خورده مي  شد. پسته به عنوان يک ماده غذايي گياهي و نيرو بخش و درمان کننده بسياري از بيماري ها مورد استفاده قرار مي گيرد. پسته در مقايسه با ديگر میوه جات خشکبار، مقدار کمي کالري دارد. بدون کلسترول مي باشد و داراي مقدار کمي چربي اشباع مي باشد. پسته باعث عملکرد درست مغز مي شود و شخص را آرام مي کند.

کشمش

کشمش

همان‌قدر که انگور انواع و اقسام مختلف دارد، طبیعی است که این تنوع را در کشمش نیز بتوان یافت. کشمش یک منبع غنی از مواد غذایی انرژی‌ زاست. مقدار انرژی حاصل از  کشمش بسیار بیشتر از خود انگور است. کشمش سرشار از ویتامین‌های A و B و مواد معدنی مختلف شامل کلسیم، فسفر، آهن و منگنز است. بدین لحاظ هرات یکی از بهترین و بزرگترین مرکز تولید کشمش در افغانستان میباشد.

نخود

نخود

نخود تقویت‌کننده قلب بوده و در رفع یبوست‌های حاد و مزمن موثر است. همچنین عضلات اسکلتی را تقویت می‌کند و به همین دلیل مصرف آن به ورزشکاران توصیه می‌شود.نخود دارای خاصیت ضد سرفه و سرما خوردگی است. این ماده غذایی سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. بنابراین به افرادی که دارای بیماری‌های خود ایمنی مانند ام‌اس هستند، نیز توصیه می‌شود.

بادام زمینی

بادام زمینی

بادام زمینی منبع غنی از ویتامین ها، منگنز و پروتئین است که برای عملکرد مناسب اعضا و دستگاه‌های مختلف بدن مفید هستند. بادام زمینی به کاهش خطر بروز بیماری های قلبی کمک می‌کند. بادام‌ زمینی همچنین منبع غنی از چربی های مفید است و به همین دلیل برای کاهش میزان کلسترول مفید است.

 

بادام درختی

بادام درختی

درخت بادام به بلندی ۸ متر می رسد. درختی است زیبا که از زمانهای قدیم در نواحی مرکزی و غربی آسیا مخصوصاً افغانستان، ایران، سوریه و فلسطین پرورش می یافته است .میوه بادام بر دو گونه است. بادام تلخ و شیرین. بادام شیرین مصارف خوراکی و و بادام تلخ بیشتر مصارف طبی دارد.

صفحه اول lاطلاعیه ها lمیراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری lاسلام lزبان وادبیات فارسی lایران

کلیه حقوق این سایت متعلق است به سازمان فرهنگ و ارتباطات جمهوری اسلامی ایران-All rights reserved by the Culture and Communication Organization of the Islamic Republic of Iran