صفحه اول lاطلاعیه ها lمیراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری lاسلام lزبان وادبیات فارسی lایران
شیرنی های هرات
شیرینی های هرات

شیرینی های هراتی به نام های حلوا سوهان، شیرپره، نقل و دشلمه های رنگارنگ برای همه شهروندان کشور آشناست. اما از این میان، نام های حلوا سوهان و شیرپره، از مرزهای افغانستان بیرون شده و به سوغات هرات مسمی گردیده اند.

حلوا سوهان

سوهان

سوهان از جمله شیرینی های این ولایت است.  سوهان به شکل‌ها و انواع مختلفی نظیر سوهان عسلی، سوهان کنجدی، سوهان حلوایی، سوهان بادامی، وهان گزی، سوهان لقمه، سوهان کره‌ای و  غیره تولید و عرضه می‌شود. سوهان هرات به خوبی معروف شده است. از عمده مواد اولیه مورد استفاده در پخت و تهیه سوهان می‌توان به آب، آرد، شکر، روغن، زرده تخم مرغ، هل، زعفران و مغز پسته اشاره کرد. این شیرینی در گذشته بیشتر به شیوه سنتی و با دست تولید می‌شده است. ولی در حال حاضر پخت این شیرینی با کمک دستگاهها و قالب های مخصوص انجام می‌گیرد.

 

شیرپره هراتی

شیرپره هراتی

شیر پره از شیرینی های معروف در هرات است که با مخلوط نمودن شیر، قیماق، شکر، هل، خلال پسته، چهار مغز، بادام و سایر مواد طعم دهنده در شیرینی پزی ها تهیه و به فروش می رسد. این نوع شیرینی، نهایت ملایم بوده و با چای صرف می شود. شیرپره هرات از سوغاتی های معتبر به شمار می آید و در بسته بندی های متفاوت تهیه و تولید می شود. شیر پره را در بسته بندی های مناسب می توان برای چندین روز، به همان قسم روز اول نگاه داشت.

گز هراتی

گَز هراتی

گز امروزه به یکی از سوغات ها و شیرینی های معروف و سنتی هرات بدل شده است که در اکثر شیرینی پزی های این شهر  پخت می‌شود. در تهیه گز از شکر، سفیده تخم مرغ، مغز بادام و پسته و هل و گلاب استفاده می‌شود. با توجه به اهمیت استفاده از مواد طبیعی در صنایع غذایی، گز از معدود شیرینی های جهان است که در آن از آرد، نشاسته، روغن، مواد غیر طبیعی و رنگ استفاده نمی شود و ترکیبات آن شامل: شکر، انواع مغز ها چون پسته، بادام، سفیده ی تخم مرغ، ترنجبین و گلاب است. به همین خاطر این شیرینی، سوغات خوبی برای همه ی مسافران به شمار می آید.

صفحه اول lاطلاعیه ها lمیراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری lاسلام lزبان وادبیات فارسی lایران

کلیه حقوق این سایت متعلق است به سازمان فرهنگ و ارتباطات جمهوری اسلامی ایران-All rights reserved by the Culture and Communication Organization of the Islamic Republic of Iran