صفحه اول lاطلاعیه ها lمیراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری lاسلام lزبان وادبیات فارسی lایران
بازارها و مراکز خرید هرات

بازارها و مراکز خرید هرات از قدیم الایام از اهمیت زیادی برخوردار بوده است. این شهر همواره به عنوان مهم ترین شهر تجارتی کشور شناخته شده که همه ساله پذیرای مسافران زیادی از ولایات همجوار و دیگر نقاط کشور و نیز  گردشگران خارجی می باشد. امروزه مراکز خرید هرات علاوه بر بازار های قدیمی، شامل مراکز خرید مدرن و مارکت های نو تاسیسی است که یکی پس از دیگری در این شهر و دیار  قد علم نموده اند و خریداران زیادی را به خود جلب می کنند.  شهر هرات  به عنوان شهری توریستی با جاذبه های تاریخی و مراکز خرید با شکوهش، شهرت فراوان یافته است.

در ذیل نام و مراکز تجارتی شهر هرات که اصناف مختلف در آن به کار و بار مشغول اند،  اعلام می گردد:

 1. اسعار فرو شی: مرکز خرید و فروش اسعار خارجی واقع در خیابان استقلال(شهر نو)، خیابان مهری که بزرگترین مرکز خرید و فروش اسعار خارجی در کشور است.
 2. طلا فروشی ها: مراکز خرید و فروش طلا و زیور آلات، بازار ملک، و ضلع جنوبی خیابان چهارباغ .
 3. مراکز خرید پوشاک: مراکز خرید پوشاک در هرات در چندین نقطه  از شهر موقعیت دارند. بزرگترین این مراکز در خیابان زرنگار واقع است. پس از آن مارکت زنده بانان، مارکت شهابی و مارکت برادران در شهرنو موقعیت دارند. ملی سنتر نیز در چوک گلها موقعیت دارد. هرات پلازا در خیابان خواجه علی موفق و مجتمع تجارتی الماس شرق در خیابان میرویس صادق، از دیگر مراکز خرید پوشاک در هرات می باشند.
 4. مراکز خرید میوه جات خشکبار: مراکز خرید میوه جات خشکبار واقع در بازار ملک، نارسیده به خیابان چهار باغ می باشد. همچنان در این اواخر در ضلع شرقی خیابان  میرویس صادق نیز، فروشگاه های بزرگ میوه های خشکبار هرات، راه اندازی شده اند.
 5. قالین فروشان: مرکز خرید قالین های دست بافت در چهار سوق شهر کهنه می باشد.
 6. عتیقه جات: مرکز خرید عتیقه جات و اشیای قدیمه در ضلع شمالی پارک مسجد جامع بزرگ شهر هرات موقعیت دارد.
 7. قنادی ها: شیرینی فروشی های با اعتبار شهر هرات بین چوک گلها و میدان استقلال موقعیت دارند. همچنان چند شیرینی فروشی با اعتبار در خیابان میرویس صادق موقعیت دارند.
 8. میوه جات تازه: میوه جات تازه در گوشه و کنار شهر هرات عرضه می شود. اما برای تهیه میوه های مرغوبتر و متنوع تر بهتر است به ضلع جنوبی پارک فرهنگ رفته و یا هم سری به مارکت تره بار بازارخوش بزنید.
 9. رستوران ها: بیشتر رستوران های شهر نو در ضلع غربی پارک ملکیار، خیابان شهید میرویس صادق، چوک گلها و خیابان استقلال (شهرنو) موقعیت دارند.
 10. فروشگاه های زعفران مخصوص هرات: فروش زعفران در بسیاری از سوپر مارکت های سطح شهر انجام می شود. البته نماینده گی های فروش زعفران در خیابان خواجه علی موفق (رح)، اول خیابان فردوسی و ترمینال میدان هوایی هرات نیز وجود دارد که به فروش تولیدات پروسس شده ی این محصول ارزشمند زراعتی می پردازند.
 11. فروشگاه صنایع دستی: صنایع دستی شعر بافی هرات که متشکل از دستمال ها، مندیل ها و شال های ابریشمی و نخی می شود، در خیابان سلطان غیاث الدین غوری هرات واقع است و سوغات خوبی برای مسافران به شمار می آید.
 12. شیریخ هرات: بهترین شیریخ فروشی ها و آب میوه فروشی های شهر هرات در چوک گلها، میدان استقلال، خیابان شهید میرویس صادق و خیابان  واقع اند.
 13. سنگ فروشی ها: در حال حاضر تمامی سنگ فروشی ها و کاشی فروشی های شهر هرات، در خیابان شهید میرویس صادق موقعیت دارند. البته تعدادی از کاشی فروشی های معتبر، در میدان مادر شهر هرات نیز موقعیت دارند.
 14. کتاب فروشی: کتابفروشی ها و قرطاسیه فروشی های شهر هرات بیشتر در کوچه گدام واقع بوده و تعدادی هم جوار کتابخانه هرات مقابل پارک فرهنگ موقعیت دارند. همچنان بسیاری از عمده فروشی های قرطاسیه باب در مارکت آریا واقع در خیابان مهری هروی قرار گرفته اند.

سایر بازار های شهر هرات عبارت اند از:

 • پرزه جات و سامان آلات موتر در خیابان شهر نو و مارکت هزاره ها واقع در خیابان شهید میرویس صادق متره.
 • لوازم برق در خیابان شهر نو و خیابان شهید میرویس صادق .
 • پارچه باب در خیابان شهر نو، خیابان چهار باغ، خیابان شهید میرویس صادق و چهار سوق شهر کهنه.
 • مبایل فروشی ها در چوک گلها، خیابان قوماندانی.
 • لوازم الکترونیکی در خیابان کمال الدین بهزاد و مارکت حضرت ها واقع میدان استقلال.
 • لوازم منزل در خیابان کمال الدین بهزاد و مارکت حضرت ها واقع میدان استقلال.
 • لوازم کامپیوتر در فهیم سوپر مارکت واقع چوک گلها و برج صدف واقع چهار راهی مستوفیت.
 • مواد خوراکه در بازار خوش، بازار قندهار، بازار عراق و خیابان عیدگاه.
 • مبل و فرنیچر در خیابان خواجه علی موفق و خیابان کمال الدین بهزاد
صفحه اول lاطلاعیه ها lمیراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری lاسلام lزبان وادبیات فارسی lایران

کلیه حقوق این سایت متعلق است به سازمان فرهنگ و ارتباطات جمهوری اسلامی ایران-All rights reserved by the Culture and Communication Organization of the Islamic Republic of Iran