صفحه اول lاطلاعیه ها lمیراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری lاسلام lزبان وادبیات فارسی lایران
قلعه اختیارالدین

ارگ هرات (مشهور به قلعه اختیارالدین)، بنایی تاریخی در شهر هرات بجای ‌مانده از روزگار اسکندر مقدونی است.

هدف از ساختن این دژ، حفظ نظامیان از شورش احتمالی مردم شهر در برابر سلطه مقدونی‌ها بود. این بنای عظیم هم ‌اکنون در وسط شهر هرات قرار دارد. در اواخر دوره محمد ظاهر شاه و دوران سردار محمد داود خان، بودجه‌ ای برای بازسازی آن اختصاص دادند که در پایان دوره سردار محمد داود خان دوباره احیا و بازسازی شد. برج و بارو های بزرگ این قلعه از دور دست‌ ها قابل دیدن است.

دژ اختیارالدین نخستین دژ استوار منطقه هرات در افغانستان است که اهالی آن به راهنمایی شمیره دختر فریدون به منظور رهایی از چیرگی و باج گیری دشمن آباد کردند. در سده چهارم پیش از میلاد، در پی تهاجم اسکندر مقدونی، ویران ولی پس از آن به فرمان خود او از نو آباد شد.

این دژ دوباره در اثر هجوم چنگیز ویران، ولی بعدآ در عصر فخرالدین توسط وزیرش اختیارالدین، آباد شده و بنام وی نامیده شد.

در اوایل قرن هفدهم میلادی در دوره شاهرخ میرزا  فرزند تیمور لنگ که پایتخت خراسان را از سمرقند به هرات انتقال داد، علاوه بر ترمیم ویرانی ‌های گذشته، به استوار سازی و آراستن این دژ نیز پرداخته شد.

مرمت این قلعه در زمان داوود خان (۱۹۷۵میلادی) توسط یونسکو شروع گردید که متأسفانه به دلیل روی کار آمدن رژیم کمونیستی نیمه کاره ماند.

خوشبختانه طی سالیان اخیر این قلعه دوباره از سوی سازمان یونسکو مورد توجه قرار گرفت و به مرمت و بازسازی آن همت گماشته شد.

 

 
صفحه اول lاطلاعیه ها lمیراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری lاسلام lزبان وادبیات فارسی lایران

کلیه حقوق این سایت متعلق است به سازمان فرهنگ و ارتباطات جمهوری اسلامی ایران-All rights reserved by the Culture and Communication Organization of the Islamic Republic of Iran