صفحه اول lاطلاعیه ها lمیراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری lاسلام lزبان وادبیات فارسی lایران
دانشگاه غالب

به سال ۱۳۸۹  غالب - نخستین مؤسسة تحصیلات عالی خصوصی در هرات تأسیس گردید. این نهاد اکادمیک به سال ۱۳۹۴ به پوهنتون (دانشگاه)ارتقا یافت و اکنون با پنج پوهنحئی(دانشکده):‌ طب معالجوی، طب دندان، حقوق و علوم سیاسی، اقتصاد و کمپیوتر ساینس ، در راه شکوهندگی دانش معاصر، بی دریغانه تلاش می نماید و در راه تعالی تخصص خستگی ناپذیر کوشش می ورزد. ریاست دانشگاه غالب را جناب اقای دکتر غلام سعید راشد برعهده دارد

نهاد آموزش عالی غالب می­خواهد، با معیارها و موازین اکادمیک، چنان خدماتی را پیش­کش کند تا بتواند دانش آموختگان شایسته و کاردان را به بازار کار تقدیم نماید. رهبری غالب می­داند که برای دست یافتن به کیفیت بالا و سزاوار، نیاز است تا در راستاهای آموزش ، تولید و توسعة علم و کاربردی ساختن آن، گام­های استواری برداشته شود و منابع  سرشار مادی و معنوی هزینه گردد. گام­های بلندی که در امر رسیدن به پوهنتون برتر ، هم چون نهاد آموزشی طلایه­دار اندیشه­ های پویا، برداشته می­شود، امید به آیندة  برتر و شکوفاتر را به هم­راه دارد.

غالب از همان آغاز، روی­کردی به هم­گرایی داشته ،‌ با پوهنتون هرات ، کمیسیون مستقل حقوق بشر در هرات و نهاد های دیگر داخلی و خارجی ، که ایجاب داشتن توأمیت را می­کرده اند، تفاهم­ نامه­هایی را به امضا رسانده است. نیز با بررسی نیازهای بازار کار و توجه ویژه به بخش فارغان، همواره خواسته دانش روز را به دس­ رس محصلان خویش بگذارد و از تجربه­ های دیگران سود ببرد. با چنین گرایش ­ها وبا جدی گرفتن تضمین کیفیت، به ویژه از سال ۱۳۹۳ به این سو، و با برجسته ساختن چالش­ها و نشان دادن راه حل­ها ­توانسته است فردا­های درخشانی را نمود ببخشد و پشتوانة نیرومندی برای خواستاران دانش و تخصص و فرهنگ به شمار رود. همین راه­کارها و باریک اندیشی­ها سبب گردیده­اند تا فارغان غالب از هویت مطمئنی در جامعه برخوردار باشند و در رقابت های بازار پیروز گردند.

مقام­های عالی­یی را که  فارغان غالب در رقابت­های آزاد به دست آورده­اند، نشان می دهد که دانش آموختگان غالب از توانایی های علمی تخصصی چشم گیری بهره­مند استند و این­ها نتیجه همان دیدگاهی است که غالب هرگز کیفیت را فدای کمیت نکرده و سرمایه­اندوزی را پیشه ننموده است.

پوهنتون غالب روزبه­روز نیرومندتر می­شود؛ زیرا در پهلوی بال تدریس،  به تحقیق هم جایی­گاه ویژه­یی داده است. ایجاد مرکز تحقیقات علمی به سال ۱۳۹۴ بیان­گر این چنین توجهی است که چاپ چندین کتاب درسی و ممد درسی را نوید می دهد. انتشار مجلة علمی پژوهشی غالب، که از سال تأسیس (۱۳۹۱) تا کنون در چهارده شماره ، مقاله های پژوهشی اکادمیک استادان را به چاپ رسانده، خود میرساند که زمینه ­های تحقیق معیاری اکنون آماده است.

پوهنتون غالب امروزه، با داشتن بیش از دو هزار محصل ، که پس از امتحان کانکور شامل این نهاد شده­اند، و با داشتن امکانات مادی و معنوی: کتابهای درسی و ممد درسی به روز شده، لابراتوارها، شفاخانة کدری، کتاب ­خانه­های غنی و مجهز، صنف­های معیاری و تکنولوژی معلوماتی به ویژه با داشتن استادان با دانش و دلسوزـ و باز معیارگرایی و قانون­مداری توانسته است، جای­گاه بلندی را در جامعة اکادمیک افغانستان به دست آورد. این برخورد و برداشت راست روانهء مردم مارا دلگرم میسازد تا به سوی افق های تازه­یی برویم و دوره­ های ماستری و باز دکتورا ایجاد نماییم. هم اکنون ( سال ۱۳۹۵ ) با تأسیس پنج رشتة نیمه عالی یا دوسالة نرسنگ عالی، قابلگی، فارمسی ( دواسازی)، تکنیشن لابراتوار (تکنولوژی طبی) و پروتز دندان دروازه­ های نوی را گشوده­ایم ، به امید آنکه رشته ­های دیگری را در سال آینده (۱۳۹۶) تأسیس کنیم و باز در آینده، آن­ها را به پایة عالی­تر و بلندتر و بلندتر برسانیم و بدین گونه زمینه­ های ترقی و تعالی را یکی پی دیگری طی نماییم.

آدرس:افغانستان،هرات،جاده ارباب زاده غرب پارک

 

 

 

مبایل: 0093-703503500 / 0093-7999575635

تلیفون دفتر: / 040257343

وبسایت: http://ghalib.edu.af/

ایمیل:  info@ghalib.edu.af

صفحه اول lاطلاعیه ها lمیراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری lاسلام lزبان وادبیات فارسی lایران

کلیه حقوق این سایت متعلق است به سازمان فرهنگ و ارتباطات جمهوری اسلامی ایران-All rights reserved by the Culture and Communication Organization of the Islamic Republic of Iran